Warsztaty słowa

Nowe słowa ponad rzeką

Dla ułatwienia debaty o zmianach ustroju życia publicznego w Polsce, proponuję przyjęcia kilku definicji. Wymagają one szerokiego rozpatrzenia, zapewne skorygowania i poszerzenia. Liczę na życzliwe wsparcie tej warsztatowej pracy przez znajomych i nie znajomych Krajan. Zapewne uda nam się wykorzystać efekty tych warsztatów. Choć jak wiadomo: Człowiek myśli, Pan Bóg kryśli …

Pierwsze propozycje zestawił w dniu 18 lipca 2015 Andrzej Madej, sprowokowany słusznym komentarzem blogera RomanKa, pod tekstem o Referendum ordynacyjnym  …

I. Propozycja Andrzeja Madeja:

Praca – to podejmowanie wysiłku, który poprzez prawdę prowadzi do dobra.

Pracodzielność – to postawa duchowej doskonałości człowieka w jego samorealizacji. Wyraża niezacieralną godność pracy i jednocześnie wewnętrzny związek pracy z doskonaleniem się pracującego.

Praca solidarna  – to pracodzielne wykorzystywanie czasu wolnego dla zaspokojenia potrzeby drugiego człowieka.

Infrastruktura solidarności – ogół urządzeń, instytucji i zasobów wiedzy, których istnienie jest niezbędne dla rozwoju gospodarczego opartego na pracy solidarnej.

Rozwinięcie AM

Dla przyjęcia paradygmatu rozwoju gospodarczego dla ekonomii społeczeństwa sieci wiedzy, kluczowym jest odróżnienie pojęcia pracy komercyjnej (wymiennej) od pracy solidarnej (dobroczynnej). Ta pierwsza wiąże się z kapitałem, ta druga z duchowością w stosunkach pracy. Praca solidarna jest naturalnym tworzywem wartości społecznych. Podstawowym źródłem motywacji dla pracy solidarnej jest chronione sumieniem poczucie zobowiązania, wynikające z rodzinnych więzi międzypokoleniowych.

Nazwy powinny być odpowiednie dla nowej „Ekonomii pracy”, o nowym „paradygmacie rozwoju gospodarczego pracy solidarnej”, zastępujących odchodzącą „Ekonomię własności” o stosowanym obecnie paradygmacie rozwoju gospodarczego „lichwa międzypokoleniowa”.

II. Propozycja blogera Neonu24 RomanKa:

Praca – to świadoma, zamierzona i racjonalna wymiana energii pomiędzy Człowiekiem a Naturą, w twórczym procesie – w którym powstaje nowa wartość, dobro, służące zaspokojeniu Jego potrzeb.

Rozwinięcie RomanKa:

Pojęcie pracy powinno zawierać wszystkie podstawowe elementy służące zaspokojeniu potrzeb Człowieka. Człowiek – Świadomość – Zamierzenie – Cel – Wymiana energii z Naturą – powstanie nowej wartości (nadwyżka ekonomiczna).

Pojecie pracy winno wypełniać znamiona Człowieka jako Dziecka Bożego stworzonego na wzór i podobieństwo Boga poprzez zdolność do współtworzenia i współuczestnictwa w Dziele Stworzenia poprzez zdolność realizowaną w procesach ludzkiej pracy. Świadomej i celowej działalności  zamierzającej do czynienia Ziemi poddaną. Zdolność do pracy i praca celowa stale podnosząca poziom cywilizacyjny człowieka, jest tym co stanowi o godności człowieka jako dzieła in Imago Dei.

Informacje o Andrzej Madej

Ekonomista, przedsiębiorca, krakowianin
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz