Centrum Obywatelskie Kraków

COK_CAŁOŚĆ

W styczniu 2015 roku partnerstwo trzech organizacji społecznych, zgłosiło do organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa propozycja zorganizowania Centrum Obywatelskiego w Krakowie jako instytucji wspierającej pracę solidarną, w formie przedstawionej na portalu COK 4×3 O pomocniczej służbie dla społeczników. 

 

Proponowany model opiera się na dwóch zasadach.

(1) Klarowności usług: co ujawnia numeryczny układ elementów w nazwie COK 4×3.
(2) Systematykę oferty: co ujawnia zegarowa chronologia sekcji w czterech wydziałach.

Wniosek był zgłoszony jako oferta w otwartym Konkursie, ale nie był rozpatrzony z uwagi na uchybienia formalne. Do  Konkursu zgłoszono jeszcze cztery inne propozycje, lecz i one albo posiadały wady formalne albo słabości merytoryczne.

Nie zrażeni tym doświadczeniem, odrzuceni przez UMK rywale  zaczęli się spotykać szukając trwalszej współpracy. Tym samym pojawił się potencjał a więc i okazja do poszerzenia perspektywy współpracy, do uwzględnieniu w działalności Centrum Obywatelskiego Kraków trzech bardzo bliskich wyjściowym funkcjom instytucji: Ośrodków i Parków Kultury, Budżetów Obywatelskich i innych form demokratycznego (konkursowego) wartościowania nowych narzędzi lub sposobów działania i wreszcie Repozytoriów pamięci o działaniach znaczącej dla wspólnoty samorządowej.

To poszerzenie perspektywy stało się podstawą do nowego  układu treści i funkcji w Systemie Solidarnej Samorządności określanym też jako Cyberpolis.

Dodaj komentarz