INSTYTUCJE INFRASTRUKTURY CYBERPOLIS

Ekonomia solidarności, wymaga od społeczeństwa sieci wiedzy nie tylko formowania dobroczynności w mobilnych domach. Wymaga również bezpośrednich spotkań w publicznych przestrzeniach dla rekreacji fizycznej i duchowej oraz dla wymieniania się innowacjami w narzędziach pracy. Lokalny wymiar tych ośrodków spotkań pozwala wpisać SPOTYKANIE jako oś integracji miasta paradygmatu cyberpolis. Miasta, w którym jak w całym państwie, integracja rządzonych i rządzących jest zadaniem administracji.

Przestrzenie aktywności Cyberpolis

Proponowany dla wykorzystywania w Polsce Model Cyberpolis składa się z Przestrzeni SPOTYKANIA i otaczających je czterech Grup instytucji infrastruktury publicznej. Dwie Grupy WPROWADZANIE I PAMIĘTANIE służą ułatwianiu wspólnocie samorządowej dla integracji w pracy solidarnej. Wszystkie instytucje tej przestrzeni pomagają w rozwoju PRZEDSIĘBIORCZOŚCI OBYWATELSKIEJ.

Dwie kolejne Grupy DEMOKRACJA WARTOŚCI i DEMOKRACJA PROCEDUR służą wspólnocie samorządowej do demokratycznego decydowania o rozporządzaniu zasobami dla rozwoju publicznych wartości. Wszystkie instytucje tej przestrzeni pomagają w rozwoju DEMOKRACJI OBYWATELSKIEJ.

Cyberpolis w Państwie  Rys. 1. Model przestrzeni infrastruktury Cyberpolis. Przestrzenie infrastruktury powiatowego uczestnictwa obywatelskiego, Polski w Europie narodów bez granic.

Otoczeniem trzech przestrzeni infrastruktury dla aktywności społeczności miasta – powiatu w modelu Cyberpolis, są aktywności charakterystyczne dla relacji społecznych całego Państwa. Systematykę przedstawiająca Administrację jako organizację integrującą Rządzących z Rządzonymi stosuję za Feliksem Konecznym.

Instytucje Cyberpolis

Przestrzeń SPOTYKANIA obejmuje Zespół PARKÓW KULTURY, będących publicznymi terenami dla rekreacji kultury fizycznej i kultury pamięci oraz poznawania innowacji z zakresu leczenia i uczenia. Zespół OŚRODKÓW KULTURY, obejmuje zarówno instytucje zorganizowane do działalności w określonym terytorium jaki i zorganizowane do działalności w środowisku o określonej specjalności. Zespół WYDARZEŃ KULTURY obejmuje zarówno instytucje działające w sposób ciągły (teatry, zespoły, wydawnictwa) jak i działające w sposób doraźny.

Na przedstawionym modelu (rys. 2) Przestrzeń SPOTYKANIA oznaczona jest symbolicznym znaczkiem VIA VISTULA. W trakcie tysięcy moich rozmów o praktyce stanowienia proponowanych rozwiązań, najczęściej funkcje Parków kultury lokalizuję w otoczeniu konkretnej rzeki w mieście. Bo najczęściej to rzeka jest kręgosłupem, wokół którego przez lata rozrasta się miasto. Często, podobnie jak w Krakowie, rzeka jest nie tylko  kręgosłupem ale i salonem miasta. Stąd w symbolicznym określeniu nazwy tej Przestrzeni łacińskie przywołanie drogi dla rozwoju i polskie przywołanie królowej rzek.

Przestrzenie działania administracji dla PRZEDSIĘBIORCZOŚCI OBYWATELSKIEJ CYBERPOLIS składają się z instytucji Grup WPROWADZANIE i PAMIĘTANIE.

 Model integracji WSWP

Rys. 2. Model instytucji infrastruktury Cyberpolis. Grupy i Zespoły instytucji w mieście centrum powiatu Cyberpolis.  

Grupa WPROWADZANIE obejmuje cztery Zespoły. Zespół INFORMACJI z najbardziej podstawowymi informacjami o instytucjach demokracji procedur i wartości oraz  o organizacjach społecznych we wspólnocie samorządowej. Zespół ZASOBÓW, w którym otrzymać można rzeczową pomoc w prowadzonej działalności społecznej. Zespół WIEDZY gdzie zainteresowany może uczestniczyć w szkoleniu lub uzyskać doradztwo  w zakresie aktywności społecznej. Zespół INTEGRACJI wobec wnoszonych zagadnień  budżetu, publicznych przestrzeni lub przedsiębiorczości. Zadania Grupy WPROWADZENIE ujmowane są w kształtującej się Polsce nowej praktyce miejskiej samorządności w instytucji „Centrum Obywatelskie”.

Grupa PAMIĘTANIE, to cyfrowe repozytoria pamięci faktów istotnych dla kultury pamięci mieszkańców wspólnoty samorządowej, składająca się z trzech Zespołów. Zespół PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ rejestrujący i udostępniający między innymi propozycje zgłaszane do konkursów na wartościowanie narzędzi pracy solidarnej czy innowacji zadań publicznych. Zespół SZKOLNICTWO rejestrujący i udostępniający informacje o zdarzeniach z uzupełniającego szkolnictwa artystycznego lub sportowego. Zespół TOŻSAMOŚĆ rejestrujący i udostępniających informacje o procesach znaczących dla wolności jednostkowej i niepodległości narodowej.

Efekty uzyskane przez wspólnotę w instytucjach PRZESTRZENI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI SPOŁECZNEJ CYBERPOLIS, wspierają udział jej członków w dwóch formach demokracji. Pierwsza, jest dziś możliwa do wprowadzenia, dzięki pomijalnie niskim kosztom cyfrowej interaktywnej komunikacji to DEMOKRACJA WARTOŚCI. Druga, utarta w wielowiekowej praktyce politycznej, to DEMOKRACJA PROCEDUR. Łącznym określeniem dla aktywności w tych dwóch Grupach instytucji politycznego samostanowienia, jest PRZESTRZEŃ DEMOKRACJI OBYWATELSKIEJ CYBERPOLIS.

Grupa DEMOKRACJI WARTOŚCI  obejmuje systematycznie organizowane konkursy wartościujące przedstawiane propozycje. W Zespole NARZĘDZIA będą to propozycje nowych produktów istotnych dla pracy solidarnej. W Zespole INNOWACJE będą to propozycje nowych zadań publicznych dla lokalnej administracji.  Kształtująca się obecnie w Polsce nowa praktyka miejskiej samorządności, wprowadza do wartościowania obywatelskich innowacji zadań publicznych instytucje „Budżetu Partycypacyjnego” lub „Budżetu Obywatelskiego”. W Zespole PARTNERSTWA będą to propozycje nowych form i celów partnerstw społeczno – prywatnych, wprowadzające ryzyka rywalizacji do przedsiębiorczości społecznej.

Grupa DEMOKRACJI PROCEDUR, obejmuje utrwalone tradycją kultury politycznej praktyki stanowienia warunków życia społecznego. W Zespole REGULACJE, formy ustalanie w ramach określonych przez ustawy priorytetów, strategii, warunków, planów i zadań wspólnoty samorządowej. W Zespole ZARZĄDZANIE praktyki codziennego działania kierowniczego dla rozporządzania zasobami przy realizowaniu zadań publicznych. W Zespole NADZOROWANIE prowadzenie kontroli i wprowadzanie korekt wobec bieżącej działalności zarządczej.

Przedstawione na rysunkach Model przestrzeni infrastruktury Cyberpolis i Model instytucji infrastruktuy Cyberpolis, składają się na System infrastruktury pracy solidarnej Cyberpolis.

Cyberpolis w Państwie

Dodaj komentarz